Szanowny Jubilat.
Włodzimierz Jarmołowicz 20 sierpnia 2020 roku przekroczy swoje 100-letnie życie wypełnione bogactwem dokonań dla muzyki jako wybitny znawca folkloru, popularyzator folkloru Warmii i Mazur, animator życia kulturalnego, dziennikarz, dyrygent, aranżer , od 2007 roku Honorowy Obywatel Olsztyna.

Urodził się 20 sierpnia 1920 roku koło Mińska. Po wojnie przybył do Lublina, gdzie rozpoczął pracę jako kierownik męskiego kwartetu wokalnego w Teatrze Domu Żołnierza.
Od roku 1947 działał w muzycznym środowisku Olsztyna, gdzie założył i prowadził kwartet wokalny pod nazwą „Chór Jara”, podjął pracę jako chórmistrz, a następnie kierownik artystyczny i dyrygent Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia i Mazury.” W 1951 roku zaczął działać w Wojewódzkim Domu Kultury jako kierownik artystyczny, gdzie prowadził żeński tercet wokalny i koordynował pracę działających zespołów muzycznych, działał w regionalnych strukturach i ZG PZChiO. W 1954 roku został współzałożycielem Stowarzyszenia Teatru Kukiełkowego Ziemi Warmińsko-Mazurskiej „Czerwony Kapturek” (obecnie Olsztyński Teatr Lalek), gdzie skomponował oprawę muzyczną do dwunastu sztuk teatralnych. W 1955 roku został członkiem Związku Autorów i Kompozytorów ZAiKS. W 1958 podjął pracę w Olsztyńskiej Rozgłośni Polskiego Radia, początkowo w redakcji artystycznej, a następnie jako kierownik redakcji muzycznej. Podczas swojej pracy stworzył archiwum, w którym gromadzono nagrania folklorystyczne regionu Warmii i Mazur. Z inicjatywy Włodzimierza Jarmołowicza powstały Chór i Kapela Olsztyńskiej Rozgłośni Radiowej, które popularyzowały pieśni i przyśpiewki ludowe. W roku 1959 objął kierownictwo muzyczne Teatru im. Stefana Jaracza. Podczas tej współpracy napisał muzykę do piętnastu sztuk teatralnych. W roku 1960 został członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. W latach 1984-2017 był dyrygentem, aranżerem i kierownikiem artystycznym Zespołu Wokalnego ,,Moderato” w Olsztynie.
Włodzimierz Jarmołowicz jest odbiorcą licznych nagród i zaszczytów, między innymi:
Nagroda specjalna Komitetu ds. Radia i Telewizji za działalność muzyczną i telewizyjną, organizację chóru kapeli oraz popularyzację folkloru (1964), Srebrny Krzyż Zasługi i Złota Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Warmii i Mazur” (1967) Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1971) , Honorowa Odznaka Komitetu do Spraw Radia i Telewizji (1973) Nagroda Wojewody Olsztyńskiego za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury (1977) , Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1978) , Nagroda Specjalna Komitetu ds. Radia i Telewizji za wybitne prace twórcze w programie radiowym (1982) Nagroda Ministra Kultury za znaczący wkład w rozwój regionu Warmii i Mazur (1995), Medal „Pro Publico Bono” (1997), Złota Odznaka z Brylantem Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury muzycznej (2004) Dyplom Ministra Kultury (2004) , Medal „Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem” (2005) , Puchar Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za szczególne osiągnięcia artystyczne z Chórem „Moderato” (2005)
Opracowała Barbara Rytwińska